Sústruženie

Sústruženie môžeme z technologického hľadiska pokladať za jeden zo základných spôsobov strojového obrábania. Sústruženie má univerzálne využitie, pretože je ním možné obrábať rôzne vonkajšie a vnútorné rotačné plochy, kužeľové, valcové, rovinné, čelné, skrutkové, guľaté, tvarové a iné (Hluchý a Beneš, 2009).

Korenko a kol. (2014) uvádza, že hlavným pohybom pri sústružení je rotačný pohyb, ktorý vykonáva obrábaný materiál. Vedľajšie pohyby sú väčšinou priamočiare a vykonávajú ich nástroje na sústruženie, tzv. sústružnícke nože. Pohybujú sa buď v smere s osou obrábaného materiálu - pozdĺžne sústruženie, alebo v smere ktorý je kolmý na os obrábaného materiálu - priečne sústruženie. Pri kopírovacom sústružení sa môžu vykonávať aj obidva pohyby súčasne. Na nasledujúcom obrázku 23 zobrazujeme základné spôsoby sústruženia, t.j. pozdĺžne (a) a priečne (b) sústruženie. Môžeme vidieť smer pohybu nástroja (1) po obrábanom materiáli (2).


Obrázok 23 Základné spôsoby sústruženia
Prameň: Kvasnová, 2013.

Podľa Kvasnovej (2013) je možné sústruženie rozdeliť podľa hrúbky triesky na hrubovanie, hladenie a jemné sústruženie. Prvotnou operáciou je hrubovanie, pri ktorom súčiastka nadobúda svoj tvar bez presných rozmerov. Pri hladení sa už zameriavame na presné rozmery, tvar aj drsnosť. Na záver dosahujeme jemným sústružením presnosť rozmerov obrábaného materiálu s minimálnou toleranciou.

Kvasnová (2013) tvrdí, že sústružnícke nože sú dôležitým nástrojom pri sústružení. V závislosti od druhu vykonávanej práce sa môžu líšiť svojimi tvarmi aj rozmermi. Môžu byť normalizovaného alebo špeciálneho tvaru. Na výrobu reznej časti sa používajú rôzne materiály, ako napríklad spekané karbidy, rýchlorezná oceľ či keramické rezné materiály. Sústružnícke nože sa podľa použitia a konštrukcie rozdeľujú na uberacie, hladiace, vnútorné, zapichovacie, závitové, atď. Na nasledujúcom obrázku 24 môžeme vidieť konkrétne druhy sústružníckych nožov, a to (1) uberací priamy 45°, (2) uberací priamy 60°, (3) uberací ohnutý, (4) uberací stranový, (5) naberací, (6) hladiaci, (7) rohový, (8) zapichovací, (9) závitový, (10) zaoblovací, (11) na vnútorné závity, (12) zapichovací vnútorný, (13) vnútorný zapichovací, (14, 15) vnútorný rohový, (16, 17) vnútorný uberací.


Obrázok 24 Druhy sústružníckych nožov
Prameň: Kvasnová, 2013.

Podľa Korenka a kol. (2014) je pri sústružení veľmi dôležité upnutie nástroja na stroj, známy ako sústruh. Sústružnícke nože sa upínajú pomocou nožovej hlavy. Nožová hlava je štvorhranná a otočná, vďaka čomu je možné upnúť štyri sústružnícke nože naraz. Na obrázku 25 môžeme vidieť nožovú hlavu, ktorá je tvorená zo skrutiek na upínanie nástrojov (1), nožovej hlavy (2) a nožového suportu (3).


Obrázok 25 Nožová hlava
Prameň: Kvasnová, 2013.

Rovnako ako upnutie sústružníckych nožov je dôležité aj upnutie obrábaného materiálu. Upnutie by malo byť rýchle, jednoduché, nemalo by deformovať obrábaný materiál a musí zaistiť prenos krútiaceho momentu. Podľa potreby sa využívajú rôzne spôsoby upínania obrábaného materiálu, ktoré závisia od jeho tvaru, hmotnosti, presnosti sústruženia a aj od druhu sústruhu. Za najbežnejšie spôsoby upínania (obrázok 26) môžeme považovať upínanie medzi hroty, upínanie do univerzálneho skľučovadla a upínanie do klieštin. Ak hovoríme o upínaní medzi hroty (a), tak na obrázku môžeme vidieť (1) obrábaný materiál, (2) hroty, (3) unášacie srdce. Pri upnutí do univerzálneho skľučovadla (b) vidíme (1) čeľuste, (2) kužeľový pastorok a (3) ozubený kotúč (Korenko a kol., 2014).


Obrázok 26 Upínanie obrábaného materiálu na sústruhu
Prameň: Kvasnová, 2013.

Na sústruženie sa využívajú sústružnícky stroje, tzv. sústruhy, ktoré sú všestranne využiteľné mechanické zariadenia. Ich úlohou je brúsenie, rezanie alebo upravovanie tvaru obrábaného materiálu pomocou sústružníckych nožov upnutých v nožovej hlave. Rozdeľujeme ich na hrotové, čelné, revolverové, zvislé, automaty, poloautomaty a špeciálne sústruhy. Hrotové sústruhy sa využívajú prevažne na opracovanie vonkajších aj vnútorných valcových plôch, kužeľov, tvarovaných rotačných telies, čelných plôch a na rezanie závitov. Na obrábanie plochých tvarov veľkých rozmerov a malých dĺžok sa využívajú čelné sústruhy. Revolverové sústruhy je možné zvyčajne využiť na výrobu jednoduchých strojových súčiastok v sériovej výrobe. Oproti hrotovým sústruhom sú výkonnejšie, preto je potrebný kratší čas na výmenu nožov a upnutie materiálu. V revolverovej hlave sú upnuté všetky potrebné nástroje na vykonanie jednotlivých činností. Automaty sú podobné revolverovým sústruhom, ale sú výkonnejšie, pretože všetky činnosti sú automatizované. Poloautomaty sú samočinné len počas jedného cyklu, a preto sa využívajú pri takých činnostiach, kde nie je možné upnutie materiálu automaticky. Sústružnícke automaty a poloautomaty sa využívajú na hromadnú a sériovú výrobu. Jednoúčelové sústruhy radíme medzi špeciálne sústruhy a prispôsobujú sa špecifickým požiadavkám. Ide napríklad o sústruhy podsústružovacie, upichovacie a na obrábanie zalomených hriadeľov (Hluchý a Beneš, 2008).


 © 2019 Ondrej Vadovický
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky