Rezanie
Korenko a kol. (2014) uvádza, že rezanie je typickou ručnou technológiou obrábania kovov s priamočiarým alebo rotačným rezným pohybom. Používa sa na oddeľovanie súčiastok, tvorenie zárezov a drážok, ktoré sú výsledkom pohybu rezného nástroja. Rezným nástrojom rozumieme pílu rôzneho tvaru s rozdielnym množstvom zubov pílového listu. Kovy sú rezané ručnými rámovými pílkami, ktorých aktívnou časťou je pílový list upevnený pomocou dvoch hlavíc v ráme s rukoväťou. Hlavica bližšie pri rukoväti je pevne prepojená s rámom pílky. Na druhom konci sa nachádza tzv. posuvná hlavica so skrutkou a krídlovou maticou, čo zabezpečuje napínanie pílového listu.

1. rám, 2. pílový list, 3. rukoväť, 4. pevná hlavica, 5. posuvná hlavica so skrutkou a krídlovou maticou, 6. zaisťovací kolík.
Spomínaná ručná rámová pílka reže pri každom priamočiarom pohybe dopredu, a to pôsobením mierneho tlaku na pílku. Zuby umiestnené na pílovom liste musia ukazovať v smere rezného pohybu. Na zabezpečenie správneho rezania kovov sa musí dodržať korektný postoj tela a pevné uchopenie pílky. Pílka sa pevne drží jednou rukou za rukoväť, druhou rukou sa drží v bode upnutia pílového listu. Pílka reže len smerom vpred, takže pri spätnom pohybe je potrebné ju odľahčiť, aby sa predišlo jej otupeniu. Pri zarezávaní sa reže krátkymi ťahmi šikmo naklonenou pílkou, postupne sa zvyšuje frekvencia rezania. Pri rezaní je potrebné používať celú dĺžku pílového listu a pre čo najefektívnejšie rezanie platí pravidlo, že pri každom zábere pílkou sa musia využívať najmenej tri zuby pílového listu. Pri dorezávaní sa používajú opäť krátke ťahy a spomaľuje sa frekvencia rezania, pričom na pílku sa nevynakladá už tak silný tlak. Okrem ručnej rámovej pílky je možné využívať aj pílku bez rámu (obrázok 2), ktorej úloha spočíva v rezaní úzkych drážok, napr. na hlavách skrutiek (Korenko a kol., 2014).

Rezanie je metóda využívaná aj pri strojovom obrábaní kovov. Využívajú sa rámové, pásové a kotúčové píly. Podľa Korenka a kol. (2014) je potrebné uvedomiť si rozdiely pílového listu využívaného pri ručnom alebo strojovom obrábaní. Veľkosť a tvar zubov pílového listu závisia od druhu a tvrdosti obrábaného materiálu. Zuby pílového listu pre ručné obrábanie majú väčšinou šípovitý tvar. Zuby pílového listu pre strojové obrábanie majú spravidla zaoblený tvar. Ich výhodou je dlhšia životnosť ako v prípade šípovitých zubov. Porovnanie zubov môžeme vidieť na obrázku 3. Prvý obrázok v poradí (A) zobrazuje zaoblené zuby pílky pre strojové obrábanie kovov, druhý obrázok v poradí znázorňuje šípovité zuby pílky pre ručné obrábanie kovov. Na obrázku 3 je ďalej zobrazená rovina zubov (1), výška zubov (2), uhol chrbta (α), uhol rezného klina (β) a uhol čela (γ).

Ak ide o tvrdší materiál, ako napr. oceľ s vyššou pevnosťou, liatina, štvorhranné a kruhové tyče z konštrukčnej ocele s hrúbkou do 40 mm, tak pílka má jemnejšie zuby, t.j. sú menšie a je ich viac. Medzery medzi zubami sú užšie a objem odrezaného materiálu je menší na jeden zub. Ak ide o mäkký materiál, ako napr. meď, hliník, plasty, štvorhranné a kruhové tyče z konštrukčnej ocele s hrúbkou viac ako 40 mm, tak zuby sú väčšie a je ich menej. Rozstup zubov je väčší, takže jeden zub zachytí väčší objem odrezaného materiálu (tabuľka 1). Veľkosť zubov sa určuje ich počtom na dĺžku 1 palca, ktorý predstavuje 25,4 mm. Vzdialenosť hrotu jedného zuba od hrotu druhého zuba je rozstup zubov (Korenko a kol., 2014).
Tabuľka 1 Počty zubov na 25,4 mm (1 palec) dĺžky pílového listu
